Namysłowski Festiwal Fantastyki

Jedna z legend mówi, że w okolicach Smogorzowa mieszkał smok. Mieszkańcy tamtych terenów, z obawy o własne życie, uciekli z domów, zabierając swoje rodziny i zatrzymali się w naszym dzisiejszym Namysłowie. To właśnie tutaj namyślali się nad sposobem na zgładzenie smoka, a robili to tak długo, aż w końcu wymyślili. Straszliwy stwór został zgładzony, a od namyślania się uciemiężonych ludzi powstała nazwa naszego miasta. Co, jeśli wam powiem, że smok zawitał w nasze okolice ponownie?

W dniach 12-14 maja 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Namysłowie odbyła się druga edycja Namysłowskiego Festiwalu Fantastyki. Była to doskonała okazja do spotkania ze smokami, elfami i wampirami, ale przede wszystkim ze wspaniałymi ludźmi. W świat fantastyki wprowadził nas Teatr KOKON z Krakowa swoim spektaklem teatralnym pod tytułem „Trzy życzenia”. Następnie przenieśliśmy się do budynku Biblioteki Publicznej, a konkretnie do Sali Prelekcyjnej. O tym, dlaczego warto czytać, opowiedział nam Mateusz Rogalski, który poprowadził również warsztaty z kreatywnego pisania. Tym, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o RPG lub chcieli dowiedzieć się o tym czegoś więcej, pomocą służyli Marek Biegański oraz Damian Kwiatkowski. Panowie chętnie odpowiadali na każde pytania zarówno od początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych graczy. Pierwszy dzień Namysłowskiego Festiwalu Fantastyki zakończył się w filmowym wydaniu. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w prelekcji Katarzyny Jaruszewicz-Kot, a później obejrzeć dwie produkcje w Sali Widowiskowej Namysłowskiego Ośrodka Kultury.

Drugi dzień festiwalu rozpoczęliśmy z dr Andrzejem Glińskim i Adamem Niżyńskim, którzy zaprezentowali uczestnikom grę „Ormiańscy Bracia”. Kolejnym punktem programu była prelekcja Urszuli Pawlik o mangach Isekai. Mieliśmy okazję gościć także autora cyklu „Kronika Szarego Człowieka”, Przemysława Dudę, z którym rozmawiał Jarosław Dobrowolski z wydawnictwa Planeta Czytelnika. Dla uczestników festiwalu warsztaty z leathercraftingu, czyli pracy ze skórą, poprowadził Grzegorz Luber. Niedługo potem ponownie spotkaliśmy się w Sali Prelekcyjnej, gdzie Michał „Baniak” Bańka opowiadał o metagamingu w grach fabularnych. Następnie w świat muzyki epic fantasy wprowadził nas Paweł Pawlik, który zdradził również, gdzie można ją znaleźć. Ostatnią prelekcję tego dnia poprowadził Jarosław Dobrowolski z wydawnictwa Planeta Czytelnika. Przybliżył nam mity o wampirach, początki ich powstania oraz współczesne portrety tych fantastycznych postaci.

Niedziela była dniem pełnym atrakcji dla rodziny. O 10:00 uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach Minecrafta, na których stworzyli własnoręcznie postaci z gry. O tej samej godzinie Klub Młodego Programisty rozpoczął zajęcia w Sali Warsztatowej. Magii festiwalowi dodał pokaz iluzji, w którym wzięli udział nie tylko najmłodsi uczestnicy. Dzieci wraz z rodzicami mogły skorzystać z animacji na świeżym powietrzu, a potem ze smakiem spałaszować watę cukrową. Energia była im potrzebna, by po warsztatach z tworzenia własnego smoczego jaja wziąć udział w rodzinnej grze terenowej „Śladami Harry’ego Pottera”.

Zakończenie festiwalu nastąpiło o 18:00 w Sali Prelekcyjnej. Warto wspomnieć, że przez cały czas trwania festiwalu uczestnicy mieli możliwość zagrania w przeróżne gry planszowe, podziwiania wystawy budowli LEGO znajdującej się w holu głównym biblioteki, a także kupienia w Sali Wystawców gier planszowych, książek i gadżetów związanych z fantastyką oraz grami RPG.

Namysłowski Festiwal Fantastyki z pewnością dostarczył niezapomnianych wrażeń. Sercem tego wydarzenia byli przede wszystkim ludzie – wspaniali goście, uczestnicy, wystawcy i organizatorzy, którzy dołożyli wszelkich starań, by te trzy dni były pełne radości i zabawy. Wspomnienia z festiwalu z pewnością zostaną w naszej pamięci na bardzo długo. Mam nadzieję, że tego rodzaju wydarzenia będą organizowane coraz częściej i będą przyciągać jeszcze większą liczbę entuzjastów fantastyki.

Leave a Reply